מדריך להגשת התנגדות לתכנית חדשה

רכשתם קרקע חקלאית לפני שנים רבות או קיבלתם קרקע בירושה?

 בבעלותכם מגרש חנייה או בניין לתעשייה שמתוכנן להיהרס ותחתיו עתיד להבנות בניין משרדים? גילתם שהוועדה המקומית מקדמת (תב"ע) תכנית חדשה לשינוי היעוד ומתוכננת להיבנות שכונת מגורים חדשה?

מה עושים?

מה המשמעויות של המהלכים התכנוניים אותם העירייה מקדמת?

נפתח ונאמר כי מהלכים תכנוניים של עירייה המקדמת תכניות בניין עיר לשינוי ייעודן של קרקעות, הינם לרוב, תהליכים חיוביים ומבורכים ותוצאותיהם יניבו במרבית המקרים, עליה בערך הקרקע ובעקבות כך גם מתן תמורות לבעלי הקרקע.

אז איפה הבעיה?

מה חשוב שבעלי הקרקע ידעו?

 

  1. במקרים רבים, בעלי קרקעות אינם מודעים למהלכים התכנוניים ולתוכניות אותן מקדמת העירייה. פרסום הפקדת תכנית נעשה ע"י פרסום מודעה בעיתון וכן ע"י הצבת מודעה של הוועדה לתכנון ולבנייה. מודעות אלו מוצנעות בעיתון וכתובות בשפה משפטית שלרוב אינה מובנית.
  2. יש לקרוא ולהבין היטב את הוראות התכנית וכן את כל המסמכים המצורפים ובין היתר, תקנון, תשריטים, מסמך עקרונות השומה, טבלאות הקצאה ואיזון וכו. קריאת התקנון והמסמכים המצורפים דורשים מיומנות של שמאי מקרקעין המומחה בתחום, שיזהה את הסוגיות השמאיות הפוגעות בבעלי הזכויות במסגרת התכנית החדשה. לשם הדוגמה, תכנון צפיפות נמוך, פיצול זכויות הבנייה במספר מתחמים/ מגרשים ועוד..
  3. במקרים בהם שמאי מקרקעין זיהה כי קיימת פגיעה בזכויות הבעלים בתכנית, יש להגיש חוות דעת למוסדות התכנון.
 

תכלית חוות הדעת הינה הגשת התנגדות לתכנית במתכונתה ודרישה לתקן את הליקויים שאותרו ע"י השמאי. הליך זה הינו קריטי לטובת השפעה על התכנון העתידי. יש לפעול למניעת הפגיעה בזכויות הבעלים, שרובם אינם מודעים לפגיעה זו, ובמקביל לכך, לפעול ככל הניתן לטובת מיקסום התמורות.

משך הזמן להגשת ההתנגדות הינו מוגבל, מדובר בכ-חודשיים  מיום פרסום ההודעה בדבר הפקדת התכנית, במסגרתם ניתן להגיש את ההתנגדות למוסדות התכנון. בכדי לא להחמיץ את המועד להגשת ההתנגדויות, רצוי להיוועץ מוקדם ככל הניתן עם שמאי מקצועי שילווה אתכם בכל ההליך טרם אישורה של התכנית.

משרדנו בעל ניסיון רב בהגשת התנגדויות של בעלים פרטיים לתוכניות בניין עיר (תב"ע), ייצוג בוועדות מקומיות ומחוזיות ועם ניסיון מוכח בשמירת זכויות הלקוחות ואף הגדלתם.

דילוג לתוכן