עלות שמאי מקרקעין

עלות שמאי מקרקעין – זה לא בשמיים

רוכשים נדל"ן וצריכים הערכת שמאי?

רכישת נכס חדש אינה דבר של מה בכך ויש לתת את הדעת לכך, כשם שברכישת רכב לוקחים אותו לבדיקה במכון מוסמך, קל וחומר שיש לערוך בדיקה מקיפה ע"י שמאי מקרקעין לנכס שמתכוונים לרכוש בשווי של מילוני שקלים. מאחר שמדובר  בסכום כסף גדול במיוחד אין להקל בכך ראש וחשוב לבדוק את הנכס בצורה מעמיקה ומקיפה על מנת להימנע מטעויות ומהפתעות ובין היתר, בחינת היתרי בנייה, זיהוי חריגות בנייה, בחינת המצב התכנוני, בדיקה שאין כוונה לבצע הפקעות, וכן, כי ייעודו של הנכס הנרכש אכן תואם את ייעודו ע"פ היתר הבנייה, כך שדירת מגורים שנרכשת הינה דירה ע"פ ההיתר ולא מחסן…

עלות שמאי מקרקעין והכנת חוות דעת משתנה מנכס לנכס ולפיכך עלות הכנת חוות דעת לנכס מסחרי שונה מעלות הכנת חוות דעת לדירת מגורים או לצמוד קרקע כמו כן, עלות הכנת חוות הדעת משתנה בהתאם למיקום הגיאוגרפי של הנכס.

אנשים רבים נמנעים מלקבל חוות דעת מקצועית בשל עלות שמאי מקרקעין. הם אינם מודעים לחשיבות הליווי, הבחינה והייעוץ של שמאי מקרקעין בכל עסקת נדל"ן כבר בשלבים הראשונים של העסקה בשנים האחרונות עלתה  המודעות לסיוע של אנשי מקצוע כגון עו"ד ו/או מתווכים על מנת להבטיח עסקה מיטבית, יחד עם זאת, הם אינם אנשי המקצוע המוסמכים לקבוע שווי של מקרקעין ובמקרים רבים חסכון בעלות שמאי מקרקעין הוביל לקבלת החלטות שגויות ולטעויות הרות גורל בעסקאות נדל"ן.  

שנת 2021 נרשמה כשנת שיא של כל הזמנים בהיקף המשכנתאות שנטל הציבור.

רוכשי דירות הזקוקים למימון בנקאי (משכנתא) אינם מודעים לכך  שהערכת השווי מטעם שמאי הבנקים לצורך קבלת משכנתא לרכישת הנכס, איננה כוללת בדיקה מקיפה של הנכס וכי השומה של  "שמאי הבנק" נועדה לאמוד את השווי לצורכי הגוף המממן, כך שבמידה ושמאי הבנק יגלה כי קיימות חריגות בנייה בנכס או יעוד הנכס שונה מהייעוד ע"פ ההיתר, הנכס יוערך באופן משמעותי פחות משוויו דבר שעלול להפתיע את הרוכשים ולייצר בסופו מצג שווא כך שהרוכשים לא יוכלו לקבל מימון לרכישת הנכס כפי שהניחו מלכתחילה.  רבים אינם מבינים כי יעוץ וליווי מקצועי של שמאי מקרקעין מתחייב, כבר בשלבים הראשוניים של עסקת המכר, עלות שמאי מקרקעין בשלב זה עשויי לחסוך עוגמת נפש ובעיקר כספים רבים. חוות הדעת שלו תקבע את שוויו האמיתי של הנכס ברכישה (ובמכירה), ויתרה מכך, שמאי בעל ניסיון עשוי לסייע בבדיקות נוספות לרבות סוגיות משפטיות והנדסיות אשר עלולות לפגום בטיב העסקה.

לסיכום, יש להיוועץ ולא לחסוך בעלות שמאי מקרקעין בכל עסקת נדל"ן כבר משלביה הראשונים של העסקה.

דילוג לתוכן